kysuce_pocasie

Budú Vianoce nakoniec na snehu?

Ako to bude so snehom na Vianoce? Bude, či nebude? A ak bude, tak kde? Na všetky tieto otázky sa Vám pokúsim v tomto článku odpovedať.

Šanca na biele Vianoce sa oproti včerajším výstupom pomerne zlepšila (aspoň tu na Slovensku). K variante bielych Vianoc sa začínajú pomaly prikláňať okrem modelov aj meteorológovia. Ja patrím k tým skeptickejším meteorológom - amatérom. Zmenilo sa najmä to, že včera vyhliadky sľubovali, že nás zasiahne studený front, ktorý by k nám automaticky priniesol teplejší vzduch z oceánu. Tentokrát sa očakáva taktiež studený front, no mal by sa vlniť a bude napojený na brázdu nízkeho tlaku vzduchu, to znamená, že zrážok by malo byť podstatne viac a oteplenie by nemalo byť také výrazné ako u včerajšej predpovedi.
Táto zmena dáva nádej aj nižším polohám ( od 400 m.n.m. ) na zasnežené Vianoce!

Sobota 24.12.2011

Od severozápadu až západu k nám postúpi studený front, ktorý bude napojený na brázdu nízkeho tlaku vzduchu a ešte pred naším územím sa začne vlniť. Už nadránom sa začne obloha smerom od západu až severozápadu zaťahovať a môžu sa objaviť prvé snehové prehánky alebo sneženie. Na krajnom západe a juhozápade, kde teplota sa bude držať nad 0 st. (max do 2 st.) to budú zmiešané alebo aj dažďové prehánky. Inde na Slovensku ranná teplota 0 až -4 st. v horských dolinách a  kotlinách so snehovou pokrývkou teplota klesne aj nižšie. Počas dňa sa postupne zrážky rozšíria na celé Slovensko. Denná teplota vystúpi na -1 až +3 st. na juhozápade aj teplejšie.

Sneženiu by sa MOHLI tešiť najmä obyvatelia na severozápade Slovenska (Kysuce, Horné Považie), kde sa očakáva, že teplota sa vo výške 850 hPa bude pohybovať okolo -6 st. A teplota vo výške 2 metrov nad zemou okolo +1. To by znamenalo, že vločky môžu ostať, nemusia sa meniť na dážď. Len pod vplyvom väčšej teploty sa môžu ľahko topiť.
Najmenšiu šancu na snehové vločky majú obyvatelia Východoslovenskej nížiny, Podunajska a krajného juhu Slovenska, kde ej najväčšia šanca, že sa tu tuhé zrážky budú meniť na kvapalné. bude padať dážď so snehom alebo prípadne len dážď. Teplota sa vo výške  850 hPa bude na krajnom juhovýchode pohybovať okolo -3 / -4st. čo veru nestačí nato aby v nížine napadol sneh. Osobne si myslím, že v nížinách bude najčastejšia varianta dážď so snehom. Pritom počas najvyššej teploty dňa na krajnom juhu (pozdĺž hraníc s Maďarskom) je možný aj čistý dážď.

Nedeľa 25.12.2011

Postupne sa za studeným frontom k nám rozšíri oblasť (výbežok) vyššieho tlaku vzduchu, ktorého stred sa bude nachádzať cca. nad Južným Nemeckom. Zo začiatku dňa ešte zrážky, postupne sa ale budú z nášho územia strácať. S úbytkom zrážok súvisí už spomínaný výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Ranná teplota sa bude pohybovať okolo +1 až -3 st. V dolinách a kotlinách Slovenska so snehovou pokrývkou môže táto hodnota klesnúť až na -4 / -5 st. cez deň očakávame teplotu od 0 do +4 st.

Zrážky sa budú objavovať väčšinou snehového charakteru. na západe Slovenska, by sa viac už nemali vyskytovať zrážky popoludní a tak tu aj napriek kladným teplotám a teplotou vo výške 850 hPa = -3 by sa dažďové prehánky vyskytnúť nemali. Na ostatnom území (stred a východ SR) by mali byť zrážky snehové. Tentoraz platí to, že zrážky najväčšiu šancu na snehové zrážky majú na krajnom východe. Kde sa bude aj počas dňa teplota v 850 hPa držať na úrovni -7 st.

pripravil: Blažek O.
UPOZORNENIE: Počasie nieje kopírované zo žiadnej stránky!!! Na predpoveď využívam predpovedné modely a synoptickú mapu počasia. Predpoveď je čisto experimentálna a preto za nenaplnenie predpovedi nenesieme žiaden následok!
Prípadnejšie zmeny počasia, budú uverejnené v nasledujúcom článku.


Komentáře k článku

martin kysuce_pocasie říká
28.12.2011

pocasie

Ferdo říká
19.12.2011

Super, že ste sa spojazdnili

blahož říká
19.12.2011

a ako to vidíš v čechách? také snech alebo dážď? ďakujem vreleVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí